12 листопада в Києві розпочався перший Європейський регіональний саміт шкільного харчування, на якому зібралися українські та європейські високопосадовці, фахівці та громадські активісти – близько 500 учасників з різних куточків світу.
У заході взяли участь перша леді України, Премʼєр-міністр України, міністри, які відповідають за впровадження реформи шкільного харчування, голови обласних державних адміністрацій, урядовці й посли провідних європейських країн, представники понад 20 міжнародних організацій. Жмеринську громаду представляє заступник міського голови Ольга Боровська.
Мета заходу – об’єднати зусилля для зміцнення програм харчування у закладах освіти не лише в Європі, а й за її межами.
Заступник міського голови Ольга Боровська розповіла, що у Жмеринці реформа шкільного харчування відбулась за ініціативи управління освіти та безпосередньо керівника освітньої галузі Аліни Твердохліб ще у 2019 році.
У харчоблоках розпочали капітальні ремонти згідно міжнародної системи НАССР (ХАССП), як вимагає Міністерство освіти і науки України, закупили нове кухонне обладнання для якісного зберігання продуктів та приготування їжі, започаткували нові підходи у приготуванні страв, і найголовніше надали можливість дітям самостійно вибирати страви, які їм до смаку.
З бюджету громади щороку виділяють кошти на безкоштовне харчування учнів 1-4 класів та пільгових категорій 5-11 класів. У 2023 році на забезпечення дітей шкільними харчуванням виділено 7,1 млн грн., у 2024 році передбачено 7,7 млн грн.
У нашій громаді також реалізується один із новітніх підходів в організації харчування: технологічна модель «Опорна кухня», що діє на базі КЗ «Браїлівський ліцей ім. В. О. Забаштанського» та КЗ «Жмеринський ліцей №5».
Доставку їжі до віддалених шкіл сільської місцевості здійснюють спеціально обладнаним транспортом, що придбано за кошти місцевого бюджету.
З 4 листопада 2024 року учні 1-4 класів розпочали харчування за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (Жмеринська громада отримала субвенцію в розмірі 2 млн. грн.).
Учасники саміту обговорювали вплив збалансованого харчування в школах на успішність учнів та їхнє здоров’я. Окремі дискусії присвятили економічному аспекту програм шкільного харчування, їхньому сталому фінансуванню, обговоренню модернізації шкільних їдалень і кухонь, будівництва нових обʼєктів і оновлення наявних для покращення інфраструктури.
Для всіх гостей саміту протягом першого дня працювала шоу-кухня, де кухарі готували страви зі шкільного меню. Усі учасники мали змогу спробувати ці страви, оцінити їхню якість і смак.