Бургер, мак енд чіз, нагетси курячі, бефстроганов у сметанному соусі, рис «Паелья», картопля печена з куркумою та бланманже на десерт – ні, це не страви нового кулінарного шоу, це нове меню у шкільних їдальнях Жмеринки!

Такий революційний підхід до системи харчування обрали в управлінні освіти Жмеринської міської ради.

Керівник освітньої галузі Жмеринки Аліна Твердохліб розповіла, що ідея про втілення нового проекту з покращення культури харчування дітей виникла вже давно: «Так вже повелося, що не всі діти полюбляють їсти в шкільних їдальнях. Комусь смакує, а хтось зовсім відмовляється від приготовлених страв. Саме тому ми вирішили змінити стару систему і приєднатися до всеукраїнського проекту «Нове шкільне харчування», розробником і натхненником якого є відомий кулінарний експерт, переможець кулінарного шоу «МайстерШеф» Євген Клопотенко.

У Міністерстві освіти і науки вже відзначили, що даний проект пов’язаний із одним із напрямків концепції «Нової української школи», яку впроваджує та реалізує Міністерство, а саме – збереження здоров’я.

«У посібнику «Збірник рецептів страв для харчування дітей шкільного віку в навчальних та оздоровчих закладах» Євгена Клопотенка представлено більше сотні страв із натуральних продуктів, користь яких зберігається і в ході приготування.

 «Тут немає смажених чи шкідливих продуктів. Усе меню збалансоване та корисне, – розповідає директор школи-ліцей Оксана Кочура. – Кожного дня під час ранкових зустрічей учні початкових класів знайомляться із меню, яке представлене на дошці у картинках з описом. В їдальні вони самі обирають ту страву, яка їм до смаку. Це викликає інтерес у дитини та дає можливість вибору».

 «Я сьогодні обрала для себе запіканку із сметанкою і джемом», – ділиться першокласниця Іринка Скрипник. «А я їстиму макарони з курочкою і сиром», – говорить Софійка, учениця школи-ліцей.

Учні місцевих шкіл у захваті від такого нововведення, і навіть старшокласники стали частіше харчуватися у шкільних їдальнях. «Ми з подругами відтепер їмо в школі, а не купуємо що-небудь у магазині поруч», – розповідає Тетяна Миколюк і Аліна Копитко, учениці школи №4.

Учні 1-4 класів та старшокласники пільгових категорій харчуються безкоштовно, за кошти міського бюджету, усі інші мають можливість здійснювати оплату за харчування через картку Приватбанку. Середня вартість обіду – 12-13 гривень.

«Це дуже вдалий крок нашого управління освіти, – вважає вчитель математики, бабуся шестирічної Валерії Ганна Кирея: Раніше моя онучка навіть не хотіла заходити до їдальні, а сьогодні із задоволенням їй смакує і салат з бурячка з сухариками, і нові страви з курочки. Змінилося меню, підхід до подачі страви та навіть оформлення».

Доки у великих містах кажуть, що перейти на нове харчування «складно», Жмеринка годує школярів нагетсами, салатом табуле, мінестроне, бланманже та буряковими панкейками

Автор проекту Євген Клопотенко на своїй сторінці у Facebook висловив захоплення нашим містом і новими підходами: «Доки у великих містах кажуть, що перейти на нове харчування «складно», «неможливо», «немає необхідних продуктів» та все інше, Жмеринка годує школярів нагетсами, салатом табуле, мінестроне, мусакою, бланманже та буряковими панкейками. Вони просто відкрили наш збірник рецептур та почали готувати. Бо продукти звичайні. Спеціальне обладнення не потрібно. Надприродні навички теж. Нарізати, змішати, запекти/зварити/посмажити. Єдине, що відрізняється – принципи. Замість їжі для виживання виходить їжа, яка викликає бажання жити».

 «Звісно, процес приготування і подачі страв відтепер вимагає набагато більше часу і зусиль, однак результат дає свої плюси, – говорить працівник їдальні школи-ліцей Юлія Ксьонзик. – Приємно бачити, як дітки відповідально обирають страву і з’їдають усе на тарілці, адже це не просто те, що їм подали, а те. Що вони обрали самі».

Окрім нового харчування у шкільних їдальнях Жмеринки створили комфортні і сучасні умови для приготування та вживання їжі. Директор школи №4 Михайло Бігун подякував міській владі та управлінню освіти за новий ремонт в їдальні, сучасне обладнання та посуд. Діти із задоволенням поспішають до їдальні, миють теплою водичкою руки. Тут є і мило, і сушки для рук, і люстерка. Далі один за одним прямують до лінії роздачі. Із мармідів, які зберігають їжу теплою і соковитою, вони обирають те, що їм подобається.

Євген Клопотенко у своєму проекті culture of food хотів показати, що «їжа в їдальні – це не лише сіра каша, бліді макарони, холодна котлета і суп з плямами жиру на поверхні. Їжа може бути смачною і водночас корисною! Адже їжа – це основа нашої життєдіяльності».

У Жмеринці лише почали випробовувати новий підхід до системи харчування, однак учнівська молодь свій вердикт вже винесла: «Ми рекомендуємо! Дуже смачно!» – в один голос відповіли журналістам діти.

Автор: Яна Сладковська – головний редактор Жмеринка.City

Фото: Жмеринка.City

Відеосюжет про нові підходи до харчування