22-23 листопада у місті Києві ГО “Смарт Освіта” спільно з  Міністерством освіти і науки України та Міжнародним фондом “Відродження” організували та провели всеукраїнський форум “Навчання без перешкод: як зробити українські школи інклюзивними”. Від нашого міста учасником форуму була Захарчук Наталія, заступник директора з навчально-виховної роботи ЗОШ І-ІІІ ст. №6.

У форумі брали участь близько 250 учасників: представники інклюзивно-ресурсних центрів, директори та заступники  шкіл, батьки дітей з особливими освітніми потребами, вчителі, асистенти вчителів та дітей, представники департаментів освіти з усіх областей, представники Українського товариства глухих, закордонні та українські експерти і не тільки.

Форум розпочався з відеопривітання від міністерки освіти і науки України Ганни Новосад.

 Далі естафету виступів підхопила заступниця міністерки освіти і науки України  Любомира Мандзій, яка акцентувала увагу на перешкодах у впровадженні інклюзії та що планується в найближчі роки.

Генеральна директорка директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН Валентина Хіврич розповіла про фінансування інклюзії.

У панельній дискусії «Як пришвидшити зменшення перешкод в інклюзії?» брали участь: заступниця міністерки освіти і науки України  Любомира Мандзій, заступниця міністерки охорони здоров’я України Младена Качурець, заступник  міністра  соціальної політики України Віталій Музиченко, уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба та професорка Інституту освіти Шяуляйського університету (Литва), головна редакторка наукового періодичного видання “Спеціальна освіта” Др. Стефанія Алішаускєнє.

Перший день форуму закінчився паралельними воркшопами. Учасникам форуму було запропоновано самим вибрати одну із 3-х запропонованих тем.

Другий день форуму розпочався з панельної дискусії «Як навчати вчителів?».

Далі відбувся обмін досвідом з питання  «Інклюзія на місцях: що заважає її впроваджувати і як долати перешкоди?». Свої напрацювання представили заступниця сільського голови Преображенської ОТГ Запорізької області Ірина Дроздова, директор Департаменту освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації Олег Фасоля, начальниця Управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації Лариса Шевчук, директор Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації Юрій Стецюк, освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Програму другого дня форуму завершили паралельні воркшопи.

Фактично, на форумі було підведено підсумки тривалого дослідження стосовно стану інклюзивної освіти і запропоновано напрями подальшого розвитку.